De gemiddelde CTR vanuit Google

Google is groot, heel groot in Nederland. Met een marktaandeel van meer dan 92% (zie link) zorgt het voor veel verkeer naar veel verschillende websites. Maar hoeveel verkeer wordt er nu echt naar die websites geleid? De CTR is een belangrijke metric om dit te bepalen.

De CTR cijfers in 2023

Om meteen antwoord te geven op de belangrijkste vraag, wat zijn de gemiddelde CTR cijfers van 2023 naar de verschillende posities in Google.

De gemiddelde CTR cijfers met 3 Google Ads advertenties

De advertenties bovenaan in Google zorgen voor afleiding voor de organische posities. Zie hiervoor de onderstaande CTR cijfers.

PositieGemiddelde CTR
Advertentiepositie 11.1%
Advertentiepositie 20.7%
Advertentiepositie 30.6%
Organische positie 123.8%
Organische positie 210.7%
Organische positie 35.5%
Organische positie 43.8%
Organische positie 52.9%
Organische positie 62.4%
Gemiddelde CTR per positie met 3 advertenties bovenaan.

Wat bedoel ik met de posities?

Even voor de zekerheid, zodat we op dezelfde lijn zitten. Dit bedoel ik met de verschillende posities in Google.

CTR-per-positie-Google
CTR-per-positie-Google-2

De gemiddelde CTR cijfers zonder advertenties

Deze CTR cijfers zijn iets hoger dan bovenstaande cijfers met Google Ads advertenties.

Hier is een tabel met de gemiddelde doorklikpercentages (CTR) voor organische posities in Google, voor een zoekresultatenpagina (SERP) zonder advertenties aan de bovenkant:

Organische PositieGemiddelde CTR
Organische positie 131.7%
Organische positie 215.6%
Organische positie 39.5%
Organische positie 46.7%
Organische positie 55.1%
Organische positie 64.0%
Organische positie 73.4%
Organische positie 83.0%
Organische positie 92.8%
Organische positie 102.5%
CTR per positie zonder advertenties.

Deze cijfers zijn gebaseerd op gemiddelden en kunnen variëren op basis van verschillende factoren zoals type zoekopdracht, industrie, en de specifieke inrichting van de zoekresultatenpagina. Deze getallen geven een indicatie van hoe gebruikers doorklikken op organische zoekresultaten wanneer er geen advertenties aan de top van de pagina zijn.

De gemiddelde CTR cijfers van featured snippets

Hierbij heb ik onderscheid gemaakt tussen een featured snippet met één, twee, drie of vier advertenties die er nog boven staan.

Aantal advertenties boven de snippetGemiddelde CTR van Featured Snippet
1 advertentie18.3%
2 advertenties16.7%
3 advertenties15.2%
4 advertenties13.8%
Gemiddelde CTR van featured snippets.

Deze cijfers zijn indicatief en kunnen afwijken afhankelijk van de markt, het type zoekopdracht, en de specifieke vormgeving van de zoekresultatenpagina. Over het algemeen daalt de CTR van een featured snippet naarmate er meer advertenties boven worden weergegeven, omdat gebruikers meer geneigd zijn om eerst de bovenste resultaten (in dit geval de advertenties) te bekijken.

Wat heeft invloed op de CTR?

De CTR van een snippet in de zoekresultaten van Google kan door verschillende factoren worden beïnvloed:

  1. Zoekopdracht relevantie: Als de snippet inhoud direct relevant is voor de zoekopdracht, is de kans groter dat gebruikers erop klikken.
  2. Kwaliteit en duidelijkheid van de content: Een helder en beknopt antwoord of samenvatting in de snippet die de zoekvraag van de gebruiker direct aanspreekt, kan de CTR verhogen.
  3. Positionering van de snippet: Snippets die bovenaan de zoekresultaten verschijnen (vaak vóór de organische zoekresultaten), trekken doorgaans meer aandacht en dus hogere CTR’s.
  4. Aantal advertenties boven de snippet: Zoals eerder besproken, kan het aantal advertenties dat vóór de snippet wordt weergegeven, invloed hebben op de zichtbaarheid en dus op de CTR.
  5. Aantrekkelijkheid van de titel en beschrijving: Een aantrekkelijke, overtuigende titel en beschrijving die nieuwsgierigheid opwekt, kan de kans op klikken vergroten.
  6. Gebruik van rich snippets: Snippets die extra informatie bevatten, zoals beoordelingen, prijzen of afbeeldingen, kunnen aantrekkelijker zijn en een hogere CTR genereren.
  7. Mobiel vs. Desktop: De wijze waarop de snippet wordt weergegeven op mobiele apparaten versus desktopcomputers kan ook invloed hebben, aangezien de lay-out en leesbaarheid kunnen variëren.
  8. Concurrentie en alternatieve resultaten: De aanwezigheid en kwaliteit van andere zoekresultaten (zowel organisch als betaald) rond de snippet kunnen ook de CTR beïnvloeden. Als concurrerende resultaten meer aantrekkelijk of relevant lijken, kan dit de CTR van een snippet verlagen.
  9. Gebruikersintentie: Verschillende types zoekopdrachten (informatief, transactioneel, navigatiegericht) kunnen verschillende CTR’s hebben, afhankelijk van wat de gebruiker hoopt te vinden.
  10. Seizoensgebondenheid en trends: Tijdelijke factoren zoals seizoenen, evenementen, of trending topics kunnen de interesse in bepaalde snippets tijdelijk verhogen of verlagen.

Deze factoren werken vaak samen en hun relatieve belangrijkheid kan variëren afhankelijk van de specifieke context en het publiek. Het optimaliseren van snippets om de CTR te verhogen vereist daarom aandacht voor meerdere aspecten van zowel de snippet zelf als de bredere zoekomgeving. Zie mijn volledige gids voor het verhogen van de gemiddelde CTR op deze pagina.

Alle cijfers op een rijtje

Een tabel gesorteerd op industrie met daarbij de cijfers gerelateerd aan CTR, conversie en kosten per lead.

CategorieGem. kosten per klik ($)Gem. kosten per lead ($)Gem. doorklikratio (%)Gem. conversieratio (%)
Restaurants & voeding2.7435.659.495.85
Tandartsen & tandheelkundige diensten7.5366.216.1811.24
Educatie & instructie4.9463.647.257.91
Dieren & huisdieren3.9224.418.9614.25
Kleding / Mode & juwelen3.5673.087.302.41
Kunst & entertainment2.3977.5512.623.87
Advocaten & juridische diensten10.05111.895.607.84
Auto’s — te koop2.9243.369.616.56
Auto’s — reparatie, service & onderdelen3.9021.966.7513.45
Schoonheid & persoonlijke verzorging3.7337.817.719.00
Zakelijke diensten6.3188.205.955.78
Carrière & werkgelegenheid4.62133.797.513.95
Financiën & verzekering4.8590.867.024.95
Meubels3.61109.697.033.41
Gezondheid & fitness5.0252.267.289.24
Huis & woningverbetering7.3966.865.6411.06
Industrieel & commercieel5.1960.586.418.75
Persoonlijke diensten4.7441.698.389.54
Artsen & chirurgen4.8138.557.5713.96
Vastgoed2.3966.869.933.72
Winkelen, verzamelingen & geschenken3.2832.347.234.53
Sport & recreatie2.6132.6611.376.53
Reizen2.4763.0210.874.71
Gemiddelde CPC, kosten per lead, CTR en conversieratio per branche.

Let op, deze cijfers zijn afhankelijk van veel variabelen die moeilijk te voorspellen zijn zoals mate van concurrentie, eigen website conversie cijfers en macro-economische omstandigheden.

Wat is een goede CTR?

Voor display banners geldt een goede CTR van ongeveer 0.5%, terwijl search campagnes vaak tussen de 2% en 5% liggen. Bij SEO kan de CTR oplopen tot 30%, afhankelijk van de positie in zoekresultaten. Deze percentages kunnen verschillen afhankelijk van factoren zoals de industrie, het type product of dienst en de doelgroep.

Senior SEO-specialist

Ralf van Veen

Senior SEO-specialist
Five stars
Ik krijg een 5.0 op Google uit 76 beoordelingen

Ik werk sinds 10 jaar als zelfstandig SEO-specialist voor bedrijven (in Nederland en het buitenland) die op een duurzame wijze hoger in Google willen komen. In deze periode heb ik A-merken geconsulteerd, grootschalige internationale SEO-campagnes opgezet en wereldwijd opererende development teams gecoacht op het gebied van zoekmachine optimalisatie.

Met deze brede ervaring binnen SEO heb ik de SEO-cursus ontwikkeld en honderden bedrijven op een duurzame en transparante wijze geholpen met een verbeterde vindbaarheid in Google. Hiervoor kun je mijn portfolio, referenties en samenwerkingen raadplegen.

Dit artikel is oorspronkelijk gepubliceerd op 6 november 2023. De laatste update van dit artikel vond plaats op 19 januari 2024. De inhoud van deze pagina is geschreven en goedgekeurd door Ralf van Veen. Leer meer over de totstandkoming van mijn artikelen in mijn redactionele richtlijnen.